۲۰ تير ۱۳۹۹
 
 
سخن مديريت – نقش هاي مديران ارشد PDF(فقط براي متون انگليسي) چاپ پست الكترونيكي
سخني از دانش مديريت به زباني ساده        سخن مديريت –  نقش¬هاي مديران ارشد 

  مهران سپهري  - اگر مديريت را "انجام كار اثربخش توسط ديگران" تعريف كنيم، كار بالاترين سطح مديريت سازمان و يا جامعه به­كارگيري توده افراد در انجام كار­هاي خاص سازمان در جهت رسيدن به اهداف و نتايج است. عملكرد مدير ارشد در نتايج نهايي كل سازمان است.

شخصي كه فرنشين سازمان مي­شود، نقش­هاي كاملا متفاوتي از مديران مياني و حوزه­اي و يا بقيه اعضاي هيات مديره دارد. سوال "چه و چگونه" كار اين بالاترين و كليدي­ترين مدير است، كه بايد زواياي متعددي را پوشش دهد، اكثرا درك و اجرا نمي­شود..

مديران ارشد هر سازمان و يا جامعه اساسي­ترين عامل در اثربخشي و شكوفايي فعاليت­ها هستند. مديري موفق است كه بتواند تمام ابعاد لازم را بطور متوازن و مستمر پوشش دهد. طبق نظريه مينتزبرگ، مدير ارشد بايستي ده نقش اصلي را همزمان ايفا نمايد.

بزرگترين ضعف مديران ارشد ناموفق، مديريت در سطح خرد و يا تمركز در چند نقش محدود و فراموشي ساير نقش­ها است. هر نقش مفاهيم، الزامات و روش­هاي خاص خود را دارد. البته ميزان هر نقش بستگي به نوع خاص سازمان و مقررات جاري آن دارد.

1.       رهبري و هدايت (Leader): رهبري بر قلب و روح افراد، هدايت و جهت دادن فعاليتها، پيشگامي، راهنمايي، الگو و نمونه كار و رفتار، تشريح و شراكت چشم­انداز و راهكارها، هدايت و مديريت جلسات، ارتباطات عاطفي و احساسي.

2.       نماد پدرانه : (Figure-head) نقش بزرگتري و نصيحت، تاييد و تصديق تصميمات و نتايج، دلجويي و همدردي، اعطاي جوايز و يادبودها، ترويج همكاري و كار تيمي، سركشي به افراد و گردش در فعاليت­ها.

3.       نوآوري و كارآفريني (Entrepreneur) : نوآوري و تحول در جهت افزايش اثربخشي، پيشنهاد و تاييد ايده­ها و فرصت­ها، كاربرد فناوري­ها و سيستمهاي اطلاعاتي نوين، بكارگيري نيروهاي ساكن و بي­استفاده، افزايش بهره­وري و اشتغال.  

4.       حل موارد مشكل­زا  (Disturbance handler): تمركز بر چالشهاي اصلي و دشوار سازمان، پيشنهاد راهكارها و ابتكارات، ميانجي­گر و تسهيل كننده، درگيري با بحران­ها و بن­بست­ها، تحليل و پرداختن به مسائل بغرنج و ضروري.

5.       اطلاع­رساني (Disseminator): دريافت و هدايت پخش داده­هاي كليدي، ترويج ارتباطات و تعاملات در سازمان، پخش هدفمند اطلاعات در سازمان و فراسازمان، نقطه تماس اصلي و پرسش، شفاف­سازي و مستندسازي.   

6.       نظارت و بازرسي (Monitor): سر زدن به افراد و فعاليت­ها، مديريت و كنترل كيفيت فرآيندها و نتايج، كنترل و تاييد نهايي، مميزي دوره­اي عملكرد، قضاوت عملكرد و اثربخشي افراد و واحدها، پرسش و كاوش در مسائل كليدي.   

7.       تعاملات فراسازماني (Liaison): ارتباطات و تعاملات با سازمانهاي همكار، ارتباطات با سازمانهاي تامين كننده منابع

8.       تخصيص منابع (Resource Allocator): توجه به تمام منابع از جمله نيروي انساني و اطلاعات، مالكيت و حاكميت منابع سازماني بر طبق مقررات، تعيين منطق و روش تخصيص منابع مشترك، توجه به منابع محدود و گرانبها.   

9.       مذاكره­كننده (Negotiator): هدايت مذاكرات كليدي سازمان، شنود مشكلات و معضلات، جهت دهنده تبادلات و تعاملات، تسهيل كننده مذاكرات فرا سازماني، مرجع رفع ابهامات و تضادها، تاييدكننده تصميمات مذاكره. 

10.   سخنگوي سازمان (Spokesman): ارائه جايگاه سازمان به بيرون، روابط عمومي در سطح كلان، پاسخگوي مسائل اصلي، سخنراني­هاي كليدي، اعلام نظرات و نتايج سازمان، ارائه گزارشات كلان به داخل و خارج سازمان   

اجراي اين نقش­ها بيش از آنكه استعدادي باشد آموختني است. مدير ارشد بايد بي­طرف و نگهبان اصول و اساس سازمان باشد، موضوع را از شخص جدا كند، به­طور يكسان و عمومي قضاوت كند، ودر نهايت مسئوليت و پاسخگويي كليات نتايج را به­عهده بگيرد.

وظايف مديريتي هر فرد برنامه ريزي، هدايت، سازماندهي، توسعه منابع انساني و كنترل است. هر چه سطح مديريتي فرد بالاتر باشد، نقش روزمره و كنترل او كمتر و چهار وظيفه ديگر وي پررنگ­تر شده، سطح كلي­تر و افق زماني طولاني­تري را در برميگيرد.

مديران در هفته چقدر در سازمان وقت مي­گذارند و چه مي­كنند. آمار جالب است كه يك مدير در اروپا با 20% حضور كمتر از همتاي آمريكايي به همان ميزان بهره­وري مي­رسد. مدير ژاپني يك سوم وقت خود را در سرزدن به افراد و فعاليت­ها مي­گذراند.

كشور

انفرادي

تلفن، نامه

جلسات با برنامه­ريزي

جلسات بدون برنامه

گشت

آمريكا

18

12

47

18

5

ژاپن

8

6

24

28

34

هند

7

14

26

32

21

ايران

18

13

29

31

9

جدول فوق نمونه آماري درصد چگونه گذراندن وقت مديران عامل شركت­هاي بزرگ 4 كشور را نشان مي­دهد. در اين آمار، راز موفقيت مديران آمريكا در فعاليت­هاي سازمان­يافته و مديران ژاپني در حضور در صحنه و شراكت در حل مشكلات نهفته است.

بررسي اجمالي روساي برخي ارگان­هاي زرتشتي نشان خواهد داد كه اگرچه اكثرا معدل متوسط قبولي دارند، در چند موضوع تجديد شده­اند. مديران ارشدي ممتاز مي­شوند كه نه فقط به دنبال نمره حداكثر باشند بلكه همه نمراتشان حداقل به بالا باشد. 

---------------------------------------------- 

هر ماهه سخني از دانش مديريت به­زباني ساده، به­خصوص در زمينه­هايي كه جامعه ما به آنها توجه كمتري داشته، توسط دكتر مهران سپهري از دانشگاه صنعتي شريف ارائه مي­شود. ارائه اين نظريات تنها جنبه آموزشي داشته و فرد و يا سازمان خاصي مورد نظر نيست. كاربرد اين مفاهيم در ارگان­هاي زرتشتي به خوانندگان واگذار مي­شود.

 

 

 

< قبل   بعد >
 
Top!
Top!